Adast Slovakia, s.r.o. je inžiniersko – dodávateľská spoločnosť, ktorá sa orientuje na vyššie typy dodávok pre skladovanie, výdaj a technológie ropných produktov s určením pre majiteľov a prevádzkovateľov elektrárni, skladov, čerpacích staníc a priemyselných areálov.
Po instalaci výdejního stojanu je nutno před prvním spuštěním provést zalití čerpacího monobloku čerpanou kapalinou. To se provede tak, že se odšroubují dvě matice na víku filtru a víko se sejme. Zalití se provádí přes filtr.
Po zalití je nutno několikrát ručně protočit čerpadlem. Komoru potom opět zavíčkovat a důkladně dotáhnout maticemi. Základní údržba čerpacího monobloku zahrnuje výměnu filtrační vložky, pravidelné dotahování matic víka filtru a připevňovacích šroubů monobloku ke konzole.
Po přečerpání 1 milionu dm3 přes výdejní stojan nebo minimálně 1x za rok zkontrolovat stav namazání kuličkového ložiska čerpadla. V případě potřeby namazat toto ložisko mazacím tukem LITOL 24 nebo obdobným. Kontrolu provést po demontáži a sejmutí řemenice čerpadla.
Možné závady monobloku:
• zanesený filtr - nutno vyměnit filtrační vložku,
• vadná odvzdušňovací funkce, v hledítku se objevují vzduchové bubliny - je nutno zkontrolovat stav všech těsnicích elementů monobloku, zda někde nepřisává vzduch, nutno zkontrolovat celé sací potrubí,
• netěsnost ucpávky - možnost zadření ložiska,
• nepravidelný chod stojanu a zvýšená hlučnost - vadná funkce lamel.
Výměnu filtrační vložky provádí obsluha čerpací stanice. Ostatní závady nutno svěřit odbornému servisu!
Při výměně filtrační vložky demontovat matice víka filtru a víko sejmout. Uchopením za záklopku zpětného ventilu a tahem nahoru vyjmout vložku se zabudovaným zpětným ventilem. Následně vyjmout filtrační vložku z tělesa filtru a vložit novou vložku. Provést zpětnou montáž. Před zpětnou montáží zkontrolovat stav těsnicích "O" kroužků na vložce se zpětným ventilem a ve víku filtru. Případně provést jejich výměnu. Poškozené těsnicí kroužky mohou způsobit závadu podání hladiny, eventuálně přisávání vzduchu.
Měřidlo se skládá z vlastního měřiče s integrovaným snímačem impulzů. Zásahy do měřidla smí provádět zásadně jen pověřený pracovník, protože měřidlo je opatřeno úředními plombami. Po jejich poškození je nutno provést úřední překontrolování měřidla a nové zaplombování.
Stav měřidla (např. průsak kapaliny apod.) je nutno soustavně sledovat a zajišťovat včasnou opravu. Stabilita nastavené přesnosti u seřízeného měřiče je min. 1 milion dm3 pro měřenou kapalinu bez mechanických nečistot. Po tomto množství protečené kapaliny se doporučuje provést kontrolu přesnosti měřidla. Měřidlo, i když nedojde k porušení plomb, musí být periodicky kontrolováno - max. za 2 roky - pracovníkem, který má k tomuto oprávnění. Snímač impulzů se rovněž neopravuje - oprava se provádí výměnným způsobem. Připevnění těchto komponentů je také zajištěno úředními plombami - při výměně je opět nutné provést úřední zaplombování.
Slouží k dvoustupňovému uzavírání průtoku při výdeji předem navoleného množství. První stupeň uzavírá částečně průtok před dosažením stanovené hodnoty na cca 10 % hodnoty průtoku. Druhý stupeň uzavře průtok úplně. Funkci dvoustupňového uzavírání ventilu je nutno sledovat a případnou závadu včas opravit. Při obslužném režimu je uzavírací a škrticí funkce ventilu vyřazena. Opravu provádí odborný pracovník. Připevňovací šrouby ventilu pravidelně kontrolovat a případně dotáhnout, aby nedocházelo k úniku kapaliny.
Je určeno k vizuálnímu sledování průtoku kapaliny.
Možné závady hledítka: hledítko teče, hledítko je prasklé nebo jinak poškozené. Veškeré závady hledítka opravuje odborný pracovník.
U výdejních stojanů jsou použity speciální výdejní hadice certifikované podle normy ČSN EN 1360.
Výdejní hadice je opatřena na jednom konci závitem k našroubování na výdejní pistoli, na druhém konci je opatřena koncovkou k připojení na výdejní stojan. Výdejní hadice se běžně neopravuje, oprava se provádí výměnným způsobem.
Je to koncový článek výdejního stojanu, kterým se provádí výdej pohonných látek. Výdejní pistole umožňuje:
• obslužný výdej - ovládací pákou je možno regulovat rychlost průtoku až do jeho úplného zastavení
• STOP funkce - výdejní pistole zastaví průtok při naplnění nádrže
• bezpečnostní funkce - výdejní pistole zastaví průtok při neodborné manipulaci nebo vypadnutí pistole z hrdla nádrže.
Po obou těchto bezpečnostních funkcích je nutno ovládací páku uvolnit, aby se samočinně vrátila do základní polohy. Výdejní pistole je vysoce citlivý a složitý uzavírací orgán. Z toho důvodu se doporučuje oprava na čerpací stanici výměnným způsobem. Pistole se demontuje vyšroubováním z koncovky výdejní hadice, přičemž je nutno dbát na to, aby nedošlo ke ztrátě sítka, které je v pistoli volně vloženo. Sítko je nutno pravidelně čistit, protože zanesené sítko způsobuje podstatné snížení průtoku kapaliny.
K napínání klínového řemene motoru slouží výkyvná konzola. Po uvolnění upínacího šroubu se posune motor (vývěva) tak, aby při mírném stlačení rukou měl průhyb asi 10 - 12 mm a upínací šroub se dotáhne. Klínový řemen musí splňovat parametry vodivosti podle ISO 1813 a ČSN 332030 (ekvivalent R 044-001). Při výměně musí být použit klínový řemen stejného rozměru a stejných parametrů vodivosti!
K zajištění uzemnění řemene musí být styčné plochy řemenic kovově čisté.
POZOR! PŘI POUŽITÍ NEVODIVÉHO ŘEMENE MŮŽE DOJÍT K INICIACI VÝBUCHU!!!
Provádí se v potřebném rozsahu při instalaci, běžné údržbě, drobných opravách a úpravách elektrických nebo hydraulických komponentů.
Při zpětné montáži je nutno zachovat původní rozmístění krytů!
Krytování hydraulických modulů – MONO, DUO
Ke zpřístupnění vnitřního prostoru hydrauliky provedeme demontáž dveří jejich odemčením, vyklopením a vysunutím. Ke zpřístupnění celého prostoru hydraulického modulu je nutné sejmout kryt modulu povolením 6 matic M8, z toho 3 na sloupu a 3 na základu. K odklopení krytu sloupu a zpřístupnění rozvodné krabice je nutné povolit 4 šrouby v horní části sloupu. Následně je možné tento odklonit a vysunout. Pozor na kabel magnetického spínače ovládání odvěšení výdejní pistole.
Krytování hydraulického modulu DUPLEX
Ke zpřístupnění vnitřního prostoru hydrauliky provedeme demontáž dveří jejich odemčením, vyklopením a vysunutím. Demontáž krytu sloupů je shodná s výdejními stojany MONO, DUO.
Krytování skříně počitadla
Demontáž čelních krytů se provádí odemčením krytu a jeho vyklopením směrem nahoru na závěsech. Odklopený kryt zajistíme v horní poloze pomocí držáku krytu. Tím je možný přístup k elektronickému počitadlu a dalším komponentům umístěným ve skříni.
Zásahy do elektrických a elektronických částí může provádět pouze specialista, který odpovídá za bezpečnost zařízení. Manipulací se skříní počitadla nesmí být porušeno krytí IP 54.
Před zpětnou montáží krytu je nutno provést kontrolu těsnění. Poškozené těsnění nutno vyměnit.
Demontáž měřidla
Provedeme odkrytování hydraulického modulu, vyšroubujeme šrouby, které zajišťují spojení měřidla s propojovacím kusem (stromem). Rozpojíme přírubové spojení s elektromagnetickým ventilem, demontujeme šrouby integrovaného snímače a tento vyjmeme z měřiče. Montáž měřiče provedeme zpětným způsobem.
Demontáž elektromagnetického ventilu
Po odkrytování hydrauliky provedeme demontáž připojené trubky pomocí převlečné matice. Demontujeme připojovací šrouby na přírubě ventilu. Uvolníme vodiče elektromagnetických cívek ventilu v průchodkách po odkrytování krytu sloupu. Odpojíme ve skříni počitadla a po vytažení vodičů ze svazku kabeláže ventil vyjmeme. Montáž provedeme zpětným způsobem.
Demontáž vakuového čerpadla
Demontáž provedeme povolením 4 šroubů M6, které kotví čerpadlo na konzolu vývěvy. Konzolu vývěvy je možné demontovat povolením dvou matic M8, které slouží rovněž k regulaci napnutí řemene. Před vyjmutím vývěvy je nutné odpojit sací a výtlačné potrubí povolením dvou dutých šroubů.
Demontáž rozvodných trubek
Demontáž trubek se provede demontáží převlečných matic G1" připojených na závit elektromagnetického ventilu v modulu hydrauliky a na závit rohového kusu ve sloupu (spodní vývod hadice) nebo závit spodního tělesa pružinového závěsu. Trubky pak lze vyjmout.
I když díly vnějšího krytování jsou opatřeny kvalitními nátěry nebo jsou vyrobeny z nerezavějících ocelí, je nutno věnovat jejich údržbě pravidelnou pozornost. Pro údržbu doporučujeme používat běžné autokosmetické přípravky. Při jejich použití se postupuje podle návodu, který je na nich uveden.
Zvýšenou pozornost nutno věnovat těmto dílům v zimním období, kdy se projevuje nepříznivý vliv aerosolu chloridových přípravků používaných pro údržbu vozovek.
Obnovu lešticími konzervujícími prostředky se doporučuje provést po znečištění povrchu pohonnými látkami.
Údržbu krytování provádí obsluha čerpací stanice.
Doporučené časové intervaly údržby lakovaných karosářských dílů:
• omytí VS teplou vodou - nejméně 2x za měsíc (dle stupně znečištění, ročního období),
• omytí VS saponátem, důkladné očištění krytů od zbytků solí, prachu a mastnot s následným obnovením konzervačního povlaku na karosářských dílech - 1x za měsíc (dle ročního období),
• omytí VS saponátem a obnovení konzervačního povlaku doporučujeme provést i po větším znečištění povrchu pohonnými látkami.
Doporučené časové intervaly údržby nerezových karosářských dílů:
• omytí dílů saponátem, důkladné očištění krytů od zbytků solí, prachu a mastnot s následným obnovením konzervačního povlaku na karosářských dílech speciálním přípravkem pro údržbu nerezového plechu – např. přípravek ULTRAPUR – d ( výrobce MMM – Group, SRN) – 1x za měsíc.
Žádná údržba elektronického počitadla se neprovádí. Jakékoliv zásahy do počitadla a elektrické instalace výdejního stojanu smí provádět pouze odborný pracovník. Oprava vlastního elektronického počitadla se provádí na stanici výměnným způsobem.